8 معیار انتخاب همسر و ازدواج

8 معیار انتخاب همسر و ازدواج
admin ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ ازدواج

انتخاب همسر مناسب یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی دختران و پسران جوان است. چرا که با انتخابی درست می‌توانیم تا حد زیادی از به وجود آمدن مشکلات در کانون خانواده جلوگیری کنیم. در گذشته افراد معتقد بودند که ازدواج مانند یک هندوانه در بسته است که از داخل آن خبر نداریم. با وجود اینکه نمی‌توان آینده را به طور کامل پیش بینی کرد، اما با داشتن ملاک‌های درست و مناسب برای ازدواج و انتخاب همسر، می‌توانیم تا حدودی مشکلات احتمالی آینده را کاهش و ازدواجی موفق داشته باشیم. 

علاقه بین دو طرف یک عامل بسیار مهم در تشکیل یک خانواده موفق و ازدواج می‌باشد، اما باید بدانیم که معیار علاقه به تنهایی برای یک زندگی موفق کافی نیست. در این مقاله چند معیار و شرایط انتخاب همسر که باید قبل از ازدواج در نظر گرفت را بررسی می‌کنیم. 

 

1. سلامت جسم و روان

یکی از معیارهای اصلی انتخاب همسر مناسب، سلامت جسم و سلامت روان است که افراد باید قبل از ازدواج اطلاعاتی درباب این موضوع مهم از یکدیگر داشته باشند و اگر یکی از افراد مشکلی در این زمینه دارد، به توافق و یا راه حلی درباره آن موضوع برسند. برای آگاهی از سلامت روان همسر آینده و آشنایی با تمام ابعاد شخصیتی او در ماه‌های اول آشنایی، می‌توانید به روان شناس مراجعه کنید. روان شناس و مشاور ازدواج، با استفاده از تست‌های شخصیت شناسی دقیق، طرفین را از ویژگی‌های شخصیتی یکدیگر آگاه می‌کند تا شما انتخاب عاقلانه‌تری برای برگزیدن همسر آینده خود داشته باشید و صرفاً با دل و احساس تصمیم‌گیری نکیند.

2. تناسب فرهنگی خانواده‌ها

خانواده‌ عروس و داماد با یکدیگر سنخیت فرهنگی داشته باشند. اگر زوج‌ها تنها عشق و علاقه بین خود را در نظر بگیرند و از این موضوع مهم صرف نظر نمایند، با گذشت زمان و برقراری ارتباط بین خانواده‌ها در صورت نبود فرهنگ یکسان، زوج‌ها با کشمکش‌های زیادی در زندگی مواجه خواهند شد و این بحث به تنهایی زمینه‌ساز مشکلات جدی در آینده زوجین می‌شود.

3. سوابق خانوادگی

برای انتخاب یک همسر ایده آل باید سلامت روان خانواده را نیز در نظر داشت. خانواده‌هایی که ارتباط صمیمی‌تر و مستحکم‌تری با یکدیگر دارند و خشونت و طلاق و اعتیاد در آن ها سابقه ندارد، برای ازدواج مناسب‌تر هستند. فرزندان این خانواده‌ها مشکلات خانوادگی کمتری را تجربه کرده‌اند و از سلامت روانی بالاتری برخوردار هستند.

4. سطح تحصیلات

سطح تحصیلات، یکی از مهم‌ترین معیارهای ازدواج موفق می‌باشد که توصیه می شود برای جلوگیری از مشکلات آینده، زوجین سطح تحصیلات یکسان یا مشابهی داشته باشند.

5. سطح درآمد

قبل از ازدواج طرفین باید از سطح درآمد، نحوه خرج کردن و پس‌انداز و همچنین سبک کاری یکدیگر مطلع شوند تا در آینده با مشکلات احتمالی مواجه نشوند.

6. مبانی اعتقادی

اعتقادات، یک رکن مهم در تشکیل خانواده و شروع زندگی مشترک می‌باشد .در انتخاب همسر مناسب زوج‌ها باید به اعتقادات مذهبی یکدیگر توجه داشته باشند و در این باره بدون هیچ گونه تعارفی با یکدیگر صحبت کنند.

7. سابقه ازدواج قبلی

بعضی از افراد ازدواج قبلی خود را پنهان می‌کنند، اما باید به این نکته توجه داشت که آگاهی از این موضوع حق طبیعی طرف مقابل شما می‌باشد. اطلاع از ازدواج قبلی طرفین، اغلب در انتخاب و تصمیم‌گیری افراد در انتخاب همسر تأثیرگذار می‌باشد.  

8. اختلاف سنی

زوج‌ها باید بدانند اختلاف سنی زیاد و بیش از ده سال مشکلات زیادی را در تفاهم و تعاملات درون خانواده ایجاد می‌نماید، چرا که زوجین طرز فکر و بینش متفاوتی نسبت به مسائل دارند.